4. Nájem nemovitostí
Výklad § 56a ZDPH. Podmínky osvobození nájmu nemovitostí, výjimky z osvobození a možnosti dobrovolného zdaňování nájmu
videoseminář, 47 minut
Zdarma!
Popis
Školení DPH – Čtvrtý videoseminář k nemovitostem
Mým cílem při vytvoření seriálu videoseminářů k nemovitostem je přehledné shrnutí zákonných ustanovení použitelných při daňovém řešení jejich oprav a jiných stavebních zásahů, prodejů staveb a pozemků a také nájmů.
Jsem si vědoma, že jde o složitou problematiku, která není zákonem řešena úplně přehledně, srozumitelně a beze zbytku, a proto ke zvládnutí konkrétního složitého problému nemůže žádný seminář, tedy ani ten můj, stačit. Tím spíš je potřeba, aby byl plátce schopen zorientovat se přinejmenším v pravidlech základních, která k dispozici jsou, což, jak vím z bohaté zkušenosti, není úplně běžné ani samozřejmé.
Pro řešení specifických problémů, která obvykle v zákoně nejsou k nalezení, pak doporučuji konzultaci s daňovým poradcem vždy, i kdyby měla posloužit jen k ověření správnosti zvoleného postupu.
Zde jsou témata jednotlivých seminářů, které budu postupně přidávat:
- Snížená sazba daně u stavebních a montážních prací a u dodání nemovitostí (§ 48 a § 49)
- Osvobození dodání pozemků netvořících funkční celek se stavbou (§ 56 odst. 1, 2, 6)
- Osvobození dodání pozemků tvořících funkční celek se stavbou a staveb (§ 56 odst. 3 až 6)
- Nájem nemovitostí (§ 56a)
Doporučuji mít při sledování videí při ruce zákon o DPH, případně Směrnici Rady 2006/112/ES (ideálně „Úzetko“, kde je vše pohromadě). Vždy totiž uvádím konkrétní paragrafy, které je dobré při výkladu sledovat.
Další informace
Dotazy a komentáře
Dotazy a komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé, kteří zakoupili tento seminář.
Další školení DPH…
Olga Holubová –
Na dotaz posluchače ještě doplňuji, že za nájem ve smyslu § 56a se považuje i věcné břemeno, pokud má povahu nájmu, tak jak je popsána v judikatuře SDEU, o níž v průběhu semináře hovořím. Nezáleží tedy na typu smlouvy (smlouva o nájmu v. smlouva o věcném břemeni), ale na povaze poskytované služby (§ 4 odst. 4 písm. g). Za toto opomenutí se omlouvám.
Alena Antlová (ověřený vlastník) –
Dobrý den
Dotaz.Jsem plátce DPH. Mám v pronájmu dle NS s pronajímatelem/neplátce DPH/Bytový dům, dle Katastru nem.Rodinný Dům.
V domě 4byty,3byty v podnájmu plátci DPH /zajištění bytových potřeb zaměstnanců/podnájem je včetně služeb./Nedělám vyúčtování, ale každý byt má své měřiče/. 4 byt slouží jako ubytovna /jsou zde spíš dlouhodobě ubytovaní hosté/.Nechápu 60%byt…vše jsou byty..
Když budou byty +ubytovna 50/50 daní se nebo né..
Otázka: Jak budu danit v roce 2021. Omlouvám se ,ale nechápu to..V roce 2019 jsem se stala plátcem DPH,/dříve byl celý dům ubytovna/v roce 2020jsem pronajala 3byty,ubytovna zůstala v 1bytě. Pokud RD bude osvobozeno a nebudu mít ani nárok na odpočet,tak nemusím být ani plátce DPH./je to má jediná a hlavní činnost./Nebo musím rozdělit byty -ty budou osvobozeny a ubytovna daněna? Jakou sazbou..
Děkuji za názor a odpověď
Antlová
Olga Holubová –
Dobrý večer, paní Antlová. Pokud pronajímáte byty jednotlivým podnájemcům, bude každý nájem osvobozen od daně. Osvobozeno by bylo i tehdy, kdybyste pronajímala všechny tři byty jedinému podnájemci. Jednoduše řečeno – byt již nelze pronajmout s DPH na výstupu. Jestliže ve čtvrtém bytě poskytujete ubytovací služby, budete zdaňovat 10%ní sazbou daně. Ubytování totiž není nájem, navíc je výslovně vyňato z osvobození. 10%ní sazba se uplatní od 1. července 2020, do té doby podléhalo ubytování 15%ní sazbě. Ale nejsem si úplně jista, že jsem správně porozuměla Vašemu dotazu, píšete totiž, že jde o rodinný dům a na jiném místě zase mluvíte o bytovém domě. Mezi rodinným a bytovým domem ve smyslu DPH je rozdíl. Hranice 60% je v § 56a odst. 3 písm. d) ZDPH pro případy, že se nájemci pronajímá celá nebo část stavby, v níž jsou jak nebyty, tak byty. Má-li tato pronajímaná stavba nebo její pronajímaná část 60% plochy bytů a zbytek plochy nebytů, musí se nájem osvobodit. Posuzuje se vždy každá smlouva samostatně. Holubová